Sergejs Zubovs

A/S “CĒSU ALUS” vecākais programmētājs
Informācijas tehnoloģijas un Sociotehnisko sistēmu modelēšana

Kas ietekmēja Jūsu izvēli uzsākt studijas Vidzemes Augstskolā?

Galvenokārt izvēle par labu ViA tika izvēlēta ģeogrāfisku apsvērumu dēļ. Tā kā esmu dzimis un visu dzīvi dzīvojis Valmierā, tad arī bija liela vēlme studēt un palikt mīļākajā pilsētā, kā arī Vidzemes Augstskola piedāvāja studēt Inženierzinātnes, ar ko es biju plānojis saistīt savu dzīvi. Vēl viens, ne mazāk svarīgs, faktors bija iespēja studēt koledžas programmu, kas ir divi gadi, un tad pēc izvēles turpināt studēt bakalaura programmā. Šis likās ļoti vilinoši, jo, lai arī bija mērķis studēt un strādāt IT sfērā, tomēr pēc vidusskolas bija daudz pārdomu un raizes vai izvēle ir pareiza. Tā nu likās, ja nu gadījumā es pēc diviem gadiem pārdomāju, man vismaz būs sperti pirmie soļi augstākajā izglītībā un, ja viss apmierinās, tad tieši tā pat varēšu turpināt bakalaura studijas. Atskatoties atpakaļ, saprotu, ka izvēle bija pareizā.

Ko, Jūsuprāt, ir svarīgi ņemt vērā, pieņemot īsto lēmumu – kādā nozarē darboties nākotnē? Kam Jūs ieteiktu pievērst uzmanību tiem, kas plāno pieņemt lēmumu par studiju uzsākšanu?

Visnotaļ ir jāieklausās sevī, jāsaprot vai nozare ir saistoša un ir tieksme tajā darboties – nevis tādēļ, ka vajag, bet tiešām ir vēlme darīt to darbu, katru dienu, bez piespiešanas. Manā gadījumā bija paveicies, jo jau vidusskolas laikā bija iespēja strādāt IT nozarē un saprast, vai tas man patīk. Noteikti vidusskolā nebiju plānojis, ka es varētu būt programmētājs. Taču, par laimi, koledžas programmā, paralēli dažādām dzelžu un tīklu lietām, mācīja programmēšanas pamatus. Tas man, tā teikt, atvēra acis un sirds pačukstēja, ka tas ir īstais virziens kurp vēlos doties. Tāpēc galvenais ieteikums būtu, ja ir tāda iespēja, piedalīties “Ēnu dienās”, mēģināt piestrādāt kādā uzņēmumā un uzzināt vairāk par to nozari. Un, ja iekšēji būs tieksme izzināt vairāk, tad noteikti jāmēģina. Lai arī cik tas nebūtu klišejiski, bet nozare un darbs primāri jāizvēlas pēc tā, ko patīk darīt – tad arī atalgojums apmierinās un būs pietiekams.

Kā Jūs vērtējat izvēlēto un apgūto studiju programmu? Kādas zināšanas un iegūtās prasmes ir bijušas vērtīgākās un noderīgās tieši Jums?

Jāatceras, ka jebkurā augstskolā, jebkurā fakultātē un programmā būs lietas, kas liksies nevajadzīgas, nesaistošas vai muļķīgas. Taču kopumā vērtēju Vidzemes Augstskolas programmas ļoti labi un tādās esmu studējis trīs – “Informācijas tehnoloģijas” koledža un bakalaurs un “Sociotehnisko sistēmu modelēšana” maģistra studiju programma. Laika gaitā, nu jau profesionālajā dzīvē, dažreiz šķiet, ka varēja vēl padziļinātākas zināšanas dot augstskola, bet tā nav izglītības būtība, pats galvenais, ko Vidzemes Augstskola ir devusi - stingri pamati un zināšanas, pārējais jau nāk ar pieredzi. 

Kā Jūsu izvēlētā studiju programma sasaistās ar Jūsu pašreizējo nodarbošanos? Ar ko šobrīd nodarbojaties?

Tā saistās 100%. Esmu izvēlējies īsto nozari un īsto augstskola. Iespējams nedaudz mazāk tiek pielietota pati pirmā, koledžas, izglītība, jo nedarbojos ar tīkla iekārtām vai pa tiešo ar “dzelžiem”, taču tas bija ļoti labs pirmais atspēriens IT nozarē, kas mani novedis tur, kur esmu tagad. Ne mirkli neesmu nožēlojis savu izvēli. 

Kādiem cilvēkiem (raksturs, aizraušanās, intereses), Jūsuprāt, ir piemērota šī studiju programma?

Esam bijuši dažādi – sākot no ļoti intravertiem noslēgtiem cilvēkiem līdz pavisam pretējiem. Katram noteiktās lietas ir padevušās vieglāk vai grūtāk. Bet noteikti Vidzemes Augstskolā studijas ir labs balanss, lai gan kautrīgākiem, noslēgtākiem cilvēkiem palīdzētu iemācīties uzstāties publikas priekšā (ir bijušas daudz prezentācijas un dažādu darbu aizstāvēšanas, kā arī mutiski eksāmeni), gan izklaidīgākiem cilvēkiem iemāca apgūt standartizācijas un dokumentēšanas lietas. Pats galvenais, kā jau minēju, ir stingri zināšanu pamati, kas ļāvis mums turpināt darboties šajā nozarē vai izvēlēties citu virzienu, kur uzskatu, ka gūtās zināšanas arī nav bijušas liekas.