Jānis Vilciņš

SIA "Latvia Tours" ienākošā tūrisma direktors
Tūrisma organizācija un vadība

Kas ietekmēja Jūsu izvēli uzsākt studijas Vidzemes Augstskolā? 

Vidzemes Augstskolā iestājos tad, kad tā tikai otro gadu bija atvērta. Pirms tam biju pabeidzis Rīgas tūrisma skolu un ieguvis izglītību viesnīcu specialitātē. Biju guvis arī pieredzi dažādās tūrisma praksēs, līdz ar to ar vien vairāk pieauga interese par šo nozari. Tad nolēmu studēt bakalauru un pastāvēja trīs izvēles iespējas: "Turības", Latvijas Universitāte un Vidzemes Augstskola. Pa cik pats esmu Rīdzinieks, tad 20 gados bija vēlme uzsākt patstāvīgu dzīvi prom no mājām un ierastās vides, tāpēc izvēle par labu krita Vidzemes Augstskolai. Tas bija tāds avantūriski pārdomāts lēmums, jo es apzinājos uz kurieni braucu un ko vēlos studēt.

Ko, Jūsuprāt, ir svarīgi ņemt vērā, pieņemot īsto lēmumu – kādā nozarē darboties nākotnē?

Laikā, kad sāku studēt, tūrisms Latvijā bija mazattīstīts, līdz ar to bija dažādas iespējas gan pašam kaut ko veidot, gan strādāt. Jau tad man bija labas angļu un krievu valodas zināšanas, kuras man vienmēr dzīvē ir palīdzējušas, un es zināju ko vēlos. Topošajiem tūrisma studentiem ieteiktu izpētīt savus potenciālos pasniedzējus, jo manā studiju laikā strādāja lieliski cilvēki, kā arī augstskola bieži vien viesojās dažādi nozaru eksperti. Savukārt studiju procesā, studentiem ieteiktu pievērst uzmanību mācītajam, īpaši, ja tas nāk no cilvēkiem, kuri reāli ar to nodarbojas un aktīvi iesaistīties, lai iegūtu labumu, ne tikai diplomu. Topošajiem studentiem ir jāsaprot, ka tūrisms nav ceļošana. Bieži vien darba intervijās uzdod jautājumu par to, kāpēc kandidāts vēlas strādāt šajā nozarē, atbilde ir: Man patīk ceļot. Reāla darbība noris biroja telpās. Protams, ka ir dažādi pārdošanas ceļojumi un komandējumi, bet tas jau ir nākošais līmenis. Līdz ar to studiju mērķus nevajadzētu balstīt uz vēlmi aplūkot pasauli. Pašam studentam ir jābūt atvērtam un ir jābūt vēlmei komunicēt ar citiem, jo tūrisms ir viesmīlības nozare. Klienti sagaidīs pozitīvu, interesantu un radošu cilvēku.

Kā Jūs vērtējat izvēlēto un apgūto studiju programmu? Kādas zināšanas un iegūtās prasmes ir bijušas vērtīgākās un noderīgās tieši Jums?

Vidzemes Augstskolā apguvu labu praksi. Mani interesēja lielie uzņēmumi, nevis mazie Vidzemes apkārtnē, jo nevēlējos strādāt par viesu nama pārvaldnieku. Vēlējos strādāt lielā un starptautiskā  kompānijā un uz to arī gāja. Liels pluss ir arī tas, ka augstskola vienmēr ir mācējusi sevi labi pasniegt. Vismaz tajā laikā dažādi uzņēmumi labprāt ņēma pretī  praktikantus, jo augstskola bija izveidojusi pozitīvu tēlu.

Ja Jums būtu iespēja sākt studijas no jauna, ko Jūs darītu savādāk? Kādas neizmantotās studiju vides un studenta dzīves iespējas Jūs izmantotu?

Ja man būtu iespēja sākt studijas no jauna, tad es izmantotu apmaiņas programmu iespējas. Tajā laikā vēlējos būt uzreiz patstāvīgs un tāpēc īpaši neinteresēja šādi piedāvājumi. Taču šobrīd tā šķistu lieliska pieredze, kuru vajadzētu izmantot. Kā arī es vairāk mācītos un pievērstos studiju procesam, ne tikai daudz studenta dzīves baudīšanai.

Kā Jūsu izvēlētā studiju programma sasaistās ar Jūsu pašreizējo nodarbošanos? Ar ko šobrīd nodarbojaties?

Šī brīža nodarbošanās pilnībā atbilst iegūtajai izglītībai, jo iegūtajā diplomā tā arī ir rakstīts: vidējā un mazā uzņēmuma vadītājs.

Ko Jums ir devusi Vidzemes Augstskola?

Vidzemes Augstskola man ir devusi zināšanas, paziņas, draugus un kontaktus. Laikā, kad studēju mēs pazinām viens otru, un šie nodibinātie kontakti ir saglabājušies līdz pat šim brīdim.

Ja Jums šobrīd būtu 20 gadi un Jūs noķertu zelta zivtiņu, ko Jūs vēlētos?

Ja es noķertu zelta zivtiņu, es vēlētos vairāk uzņēmības. Šobrīd esmu algots darbinieks, jo dažādu apstākļu dēļ nav izdevies izveidot kaut ko savu. Es neticu uzņēmēja gēnam, bet gan uzņēmībai. Ja ir iespēja kaut ko darīt, tad to vajag darīt un īstajā brīdī, jo ar laiku vērtības mainās un savos jaunības gados potenciālie riski ir stipri mazāki, nekā tad, kad ir nodibināta ģimene.

Kāda ir Jūsu veiksmīgas dienas formula?

Veiksmīgas dienas formula ir tad, kad ieplānotos darbus izpildu iecerētajā laikā un sanāk ar vien mazāk uzdevumus pārrakstīt uz kādu citu datumu.