
Mefat Shabani: Ir tikai divu veidu uzņēmumi - tie, kas ir “uzlauzti”, un tie, kas tiks “uzlauzti”
Mefats Šabani (Mefat Shabani) no Albānijas ir pirmais students, kurš pieteicies un kam piešķirta Vidzemes Augstskolas piedāvātā stipendija. Mefats Šabani ir maģistra studiju programmas "Kiberdrošības inženierija" pirmā kursa students.

2020. gada pavasarī Vidzemes Augstskolas rektors Gatis Krūmiņš nāca klajā ar iniciatīvu piešķirt stipendiju pilna laika ārvalstu studentiem no valstīm ārpus ES un EEZ. Stipendija pieejama studijām maģistra studiju programmās.
- 2018./2019. akadēmiskajā gadā Vidzemes Augstskolā studējāt kā programmas Erasmus+ apmaiņas students. Kā nonācāt pie slēdziena, turpināt pilna laika studijas un pieteikties stipendijai?
M.S.: Man patika šīs augstskolas pieeja kursiem un profesionālajai izaugsmei. Vidzemes Augstskolas docētāji man vienmēr ir palīdzējuši uzlabot zināšanas, kas lieliski atbilst maniem karjeras mērķiem. Jau kopš jaunības esmu vēlējies padarīt internetu par labāku un drošāku vietu, tāpēc domāju, ka kiberdrošības inženierijas studijas palīdzēs kā akadēmiskajai tā profesionālajai izaugsmei, un, apvienojot to ar savām programmēšanas prasmēm un smagu darbu, es varēšu sniegt risinājumus un konsultācijas, kā justies drošam un būt pasargātam interneta pasaulē.
- Kā vērtējat savu iepriekšējo studiju periodu ViA?
M.S.: Tas bija ideāls! Studēt ViA bija lieliska iespēja, kas man tiek dota vēlreiz. Pusgada laikā, studējot Erasmus programmā, es uzzināju daudz jaunu lietu. Tas palīdzēja pilnveidot manas zināšanas un ieraudzīt maģistra studiju iespējas.
-Kāpēc izvēlējāties kiberdrošības inženierijas studiju programmu?
M.S.: Katru dienu internetā notiek uzbrukumi. Prātā nāk kāds citāts par kiberdrošību: "Ir tikai divu veidu uzņēmumi - tie, kas jau ir “uzlauzti”, un tie, kas tiks “uzlauzti” nākotnē." Šajā COVID-19 laikā daudzi uzņēmumi strādā tikai tiešsaistē (attālināti), tāpēc esmu diezgan pārliecināts, ka šī programma man sniegs zināšanas par to, kā palīdzēt uzņēmumiem saglabāt drošību un aizsargāt savus datus un privātumu.
-Kas jūs iedrošināja pieteikties ViA piedāvātajai stipendijai?
M.S.: Kopš vidusskolas esmu aizrāvies ar tehnoloģijām. Pirmo datorprogrammu izstrādāju, kad man bija 16 gadi. Erasmus programmas laikā es šeit nodibināju savu jaunuzņēmumu, taču, izprotot biznesa procesus un citas lietas, redzēju, ka drošības “pavedieni” uzņēmumiem ir ļoti vāji. Daudzi zaudē klientu un darbinieku datus un riskē ar privātumu, tāpēc es sev izvirzīju mērķi mācīties un uzlabot prasmes kiberdrošības jomā, un ViA piedāvāja ideālu risinājumu. Pieteikšanās laikā konsultējos ar docētājiem Ojāru Bāliņu un Mārtiņu Janševski, tieši viņi mani motivēja pieteikties stipendijai un tagad esmu viņiem pateicīgs.
-Ko jūs sagaidāt no studijām ViA?
M.S.: Studiju gads ir tikko sācies un man ir bijušas tikai dažas lekcijas, bet varu teikt, ka esmu iemācījies tik daudz jauna. Esmu pārliecināts, ka šī programma man palīdzēs attīstīt prasmes kiberdrošībā un pētniecībā.
Vidzemes Augstskolas piedāvātās stipendijas tiek piešķirtas labākajiem pretendentiem ar izciliem akadēmiskiem un profesionāliem sasniegumiem. Stipendija sedz viena gada studiju maksu. Pēc pirmā studiju gada students var atkārtoti pieteikties stipendijai.
Vidzemes Augstskolā laika posmā no 2019. gada aprīļa līdz 2023. gada novembrim īstenots Eiropas Sociālā fonda (ESF) projektu SAM 821 Nr.8.2.1.0/18/A/011 “Jaunu maģistra studiju programmu izveide un aprobācija Vidzemes Augstskolas starptautiskās konkurētspējas veicināšanai”.