Mikus Ozoliņš

SIA „Schneider Electric Latvija” testa inženieris
Mehatronika

Kas ietekmēja Jūsu izvēli uzsākt studijas Vidzemes Augstskolā?

Pirms studijām Vidzemes Augstskolā es jau biju studējis un strādājis. Tad pienāca brīdis, kad vēlējos turpināt iesākto. Apsvēru dažādas iespējas, bet nonācu līdz Valmierai, mehatronikikai un divu gadu studijām. Studiju virziens bija skaidrs, jo mani interesēja mehatronika un zinības vienmēr esmu meklējis priekš sevis, nevis diploma vai kādu citu iemeslu dēļ. Lēmums bija impulsīvs, bet orientēts. Es zināju, ko vēlos, bet tikai jautājums bija par to, kur studēt.

Kā tika pieņemts lēmums izvēlēties attiecīgo studiju programmu?

Jau uzsākot studijas bija nojausma par to, ko vēlos savā dzīvē darīt ar iegūto izglītību, taču pēc - studiju process nebija tiks viegls. Es vēlējos vēl vairāk sevi attīstīt un slīpēt, kā arī izstrādāt kādu plānu, jo iespējas ir tik daudz. Līdz ar to ir jāsaprot virziens uz kuru koncentrēties. Arī topošajiem studentiem vajadzētu kādu mērķi vai plānu, paturot savas iespējas atvērtas, bet tajā pašā laikā nelaist visu brīvgaitā. Man palīdzēja darba pieredze, no kuras veidojās manas nākotnes vīzijas.

Kā Jūs vērtējat izvēlēto un apgūto studiju programmu? Kādas zināšanas un iegūtās prasmes ir bijušas vērtīgākās un noderīgās tieši Jums?

Visvairāk augstskolā patika mana kolorītā grupa un aktīvās diskusijas ar pasniedzējiem. Tās nebija vienkāršas lekcijas un sausa teorija, bet gan karstas diskusijas savstarpēji. Galvenais, ko iemācījos bija tas, ka nevajag baidīties no neiespējamā vai tā, ka ir kaut kas augstāks. Nevajag baidīties vērt vaļā un saprast, kā kas strādā. Tika doti piemēri un no tiem mums pašiem bija jāsaprot, kas un kāpēc strādā dažādās sistēmās. Iemācījos arī to, kā dažādus projektus pareizi zīmēt tā, lai cilvēks arī no malas spēj tos saprast. Visu nevar atcerēties, līdz ar to šie pieraksti palīdz un ir svarīgi iemācīties tos smalki un pareizi veikt.

Kādiem cilvēkiem, Jūsuprāt, ir piemērota šī studiju programma?

Topošais students var būt gan sieviete, gan vīrietis. Šajā profesijā nav nekā nesievišķīga. Darbs ir smalks un tam nepieciešama ļoti spēcīga loģika, nevis fiziskā sagatavotība. Indivīdam ir arī jāpiemīt ļoti lielai atbildības izjūtai, jo mehatroniķis principā veido sistēmu, kura strādās cilvēku vietā. Tā ir automātiskā sistēma, kura tikai dara un nedomā, līdz ar to ir jāparedz visi iespējamie scenāriji, kuros kaut kas var noiet greizi. Smagākas kļūdas gadījumā var būt zaudējumi sistēmai, uzņēmumam, materiāliem un arī cilvēku veselībai. Šo sistēmu izmaksa ir liela un, to nododot klientiem, ir jābūt pārliecībai, ka tā neradīs zaudējumus. Studiju procesā tiek pasniegta teorija par šīm nedrošajām situācijām. Protams, eksperimentiem jābūt drošiem un vadītiem no attāluma, bet ir vajadzība vismaz vienu reizi redzēt, kā, piemēram, motors nosvilst un saprast, kas tieši nogāja greizi.

Ko Jums ir devusi Vidzemes Augstskola?

Vidzemes Augstskola man ļāva izbaudīt studentu dzīvi. Man patika tas, ka augstskola ir maza, līdz ar to veidojas kontakts ar pasniedzējiem un saturīgas diskusijas, jo šis ir lauks, kurā svarīgi saprast visu līdz niansei. Nezināšana var novest līdz paviršiem risinājumiem. Tāpēc man patika tā sajūta, ka arī Latvijā ir iespējams normāls studiju process, nevis tāds, ka 90% no studentiem krīt panikā sesiju laikā. Man nekad tā nebija, jo zināšanas tik lietotas un tāpēc arī eksāmeni nešķita kā pasaules gals.

Ja Jums šobrīd būtu 20 gadi un Jūs noķertu zelta zivtiņu, ko Jūs vēlētos?

Ja es noķertu zelta zivtiņu, tad vēlētos, lai savā studiju procesu izvēlē es būtu gudrāks un vairāk ticētu savai zemapziņā slēptajai domai par to, ko patiesībā vēlos. Pēc vidusskolas pirms studiju procesā konsultējos ar ģimeni par to, ko studēt, jo vecākie brāļi jau mācījās, taču vēlētos kaut prātā būtu paturējis to domu, ka vajag darīt to, ko vēlējos un nevis paļauties uz "gan jau, ka būs un patiks". Nepieciešams padomāt par sevi un spert soli tajā virzienā, ko vēlies.

Kāda ir Jūsu veiksmīgas dienas formula?

Mana nav tādas veiksmīgas dienas formulas. Reizēm diena ir atkarīga no citiem spēkiem, jo iekārtas var neiet tikai tāpēc, ka šodien ir trešdiena. Es stingri pieturos pie tā ko vēlos, bet, protams, ka ne vienmēr tā var, jo ir neietekmējami spēki. Taču darbu lieliski motivē gala mērķi, uz kuriem tiekties.