Ieva Zaumane ir lektore, kas docē studiju kursus "Rakstītā komunikācija", "Sabiedrisko attiecību praktikums", "Komunikācijas pētījumu metodes", "Komunikācijas stratēģiskā vadība", "Starptautiskā komunikācija", tostarp uzņēmuma "Ieva Zaumane Systemic Change" dibinātāja, iekšējās komunikācijas stratēģiskā konsultante.
Kā Jūs nonācāt Vidzemes Augstskolā?
2009.gadā iestājoties Maģistra programmā “Pārvaldība un komunikācija”, piepildīju savu sapni par studijām Vidzemes Augstskolā. 2011.gadā maģistra darbu aizstāvēju ar izcilību, un tā sākās mans lektores ceļš. Jau tajā pašā gadā vadīju kursus gan bakalaura, gan maģistra līmeņa studentiem.
Kam Jūs savā darba ikdienā pievēršat vislielāko uzmanību?
Man ārkārtīgi svarīgi sajust, ka tam, ko daru ir kāda jēga un nozīme, un ka tādejādi es lielākā vai mazākā mērā atstāju pozitīvu ietekmi uz cilvēkiem, organizācijām, procesiem vai norisēm. Mēs visi atstājam aiz sevis kādas pēdas, es vēlos, lai tās būtu gaišas, vieglas un jēgpilnas.
Vai Jūs esat prasīga pasniedzēja?
To vislabāk būtu pajautāt maniem studentiem, taču sevi identificēju ar prasīgu un taisnīgu pasniedzēju. Uz studentiem skatos kā uz vērtību un līdzvērtīgiem sarunas biedriem, kuri ir daļa arī no manas profesionālās izaugsmes. Tāpēc allaž esmu uzsvērusi, ka man ir svarīgs dialogs, godīgums, centība un cieņa. Ja šīs kvalitātes studentam piemīt, tad viņš/-a manos kursos būs sekmīgi.
Kādam, Jūsuprāt, jābūt pasniedzējam, lai par viņu teiktu – augstas raudzes?
Viņam ir jāspēj sevī apvienot sava dzīves, profesionālā pieredze ar akadēmiskajām zināšanām, turklāt visu laiku jāpielāgojas pārmaiņām. Viņš ir gatavs savas zināšanas un pieredzes izmantot tā, lai iedvesmotu studentus sevī atraisīt visu iespējamo potenciālu un savu personības labāko daļu. Augstas raudzes pasniedzējs nekad nevienu nenoniecina, viņš atrod veidu pieņemt dažādību auditorijā, to pārvēršot par jaunu zināšanu radīšanas platformu.
Turklāt, lai cik gadu būtu šim pasniedzējam, viens no viņa būtiskiem profesionalitātes atskaites punktiem ir kolēģu, sadarbības partneru un studentu neizsmeļama cieņa.
Kas ir labākais pasniedzēja darbā?
Katru reizi, kad dodos pie studentiem, es nezinu, kāda būs šī tikšanās. Man patīk šī neprognozējamība, jo tā ļauj visu laiku būt pozitīvā tonusā. Tāpat lieliski ir tas, ka no studentiem var daudz ko mācīties, var izprast viņu iekšējo pasauli, domāšanu. Lekcijās un īpaši semināros diskusijas atver pilnīgi jaunas dimensijas, ko es kā pasniedzēja, iespējams, par konkrētajiem jautājumiem pat nevarēju iedomāties. Un vēl – esot ar jauniešiem, arī pašam pasniedzējam ir iespēja saglabāt sevī šo jauneklīgumu, domu svaigumu un optimismu! Tā apziņa, ka varu iedot visu savu pieredzes un zināšanu bāzi, lai palīdzētu jauniešiem sākt savu profesionālās izaugsmes ceļu, mani patiesi iedvesmo!
Vai Jums ir kāda īpaša metode, kas palīdz saņemties sarežģītās situācijās? Kāda tā ir?
Pašorganizēšanās un elpošana ir galvenās metodes, lai pārvarētu krīzes situācijas un problēmjautājumus. Tautā ir labs teiciens, ko dažreiz saka cilvēkiem, kas ir satraukušies un labprāt spontāni reaģētu uz situāciju: “Aizskaiti līdz 10 un elpo dziļi!”. Līdzīgu pieeju arī es izmantoju, jo esmu sapratusi, ka labāk ir dot atbildi vai reaģēt uz apstākļiem tikai tad, kad prāts ir mierīgs. Vislabākie risinājumi pie manis nāk tad, kad esmu iekšēji mierīga, stabila un noticu, ka beigās viss būs labi!
Kas Jūs iedvesmo un motivē?
Visvairāk mani iedvesmo cilvēki, kas ir sasnieguši lielas lietas vai tādi, kas bezbailīgi seko savam sapnim par spīti sabiedrības uzliktajiem standartiem par to, kas ir pareiza dzīve.
Savukārt motivē tas, ka redzu sava darba rezultātu, un tas, ka mana klātbūtne un rīcība sniedz pienesumu – nav svarīgi, vai uzņēmumā, risinot stratēģiskus jautājumus, vai augstskolā, palīdzot studentam uzrakstīt bakalaura vai maģistra darbu uz augstiem vērtējumiem, vai mājās, sniedzot rūpes saviem tuvākajiem.
Kuras, Jūsuprāt, personības kvalitātes darba devēji šobrīd vērtē visaugstāk, izvēloties labākos kandidātus starp pretendentiem ar augstāko izglītību?
Tā kā mēs dzīvojam strauju pārmaiņu laikā, tad viena no būtiskām kvalitātēm ir spēja būt elastīgam, lai varētu strauji pielāgoties jaunai situācijai, ja tāda rastos. Tāpat ir svarīga vēlēšanās domāt tālāk un plašāk par sava darba uzdevuma robežām. Turklāt šajā laikā, kad darba spēka trūkums ir ļoti izteikts, darba devējam svarīgi justies, ka uz darbinieku var paļauties.
Kādi ir Jūsu hobiji (mīļākās nodarbes) ārpus darba?
Šobrīd ir ļoti maz laika hobijiem, tāpēc baudu katru brīdi, kad varu atrasties dabā un būt kopā ar ģimeni.
Ko Jums nozīmē Vidzemes Augstskola? Raksturojiet to vienā vārdā.
Izaugsme.