Dāvis Doršs

SIA "Epata Studio" radošais direktors
Mediju studijas un žurnālistika

Kas ietekmēja Jūsu izvēli uzsākt studijas Vidzemes Augstskolā?

Studijas Vidzemes Augstskolā uzsāku, jo bija jau zināms studiju virziens, kurā vēlējos apgūt zināšanas. Ja tā godīgi, tad tieši Valmieru izvēlējos, jo tā bija tuvu mājām. Lēmums par studiju virzienu bija pārdomāts un jau tad zināju, ko vēlēšos darīt tālākajā dzīvē. Es apzinājos, ka vēlos būt priekšnieks pats sev un strādāt rakstiskajā dizainā ar mediju produktiem, kāda no raidījumiem. Tāda bija man vīzija un pirmās skices jau parādījās studiju laikā izstrādātajos projektos. Ja studiju virziens ir skaidrs, tad pats studiju process arī ir vieglāks, jo pētīto un lasīto var saistīt ar tiešajiem dzīves mērķiem, kuram jābūt tālākam par viena studiju gada sekmīgu pabeigšanu. Svarīgi ir uzdot sev jautājumu: Ko es vēlēšos darīt pēc 10 gadiem?

Ko, Jūsuprāt, ir svarīgi ņemt vērā, pieņemot īsto lēmumu – kādā nozarē darboties nākotnē? Kam Jūs ieteiktu pievērst uzmanību tiem, kas plāno pieņemt lēmumu par studiju uzsākšanu?

Topošajiem studentiem noteikti vajadzētu pārdomāt dažādas izvēlētās jomas nianses. Ir nozares, kuras šķiet ļoti saistošas un interesantas, bet daļa neaizdomājās par finansiālo aspektu. Ja darba tirgus ir pārsātināts ar vienas jomas speciālistiem un kandidāts nespēj nākt klajā ar oriģinalitāti, tad darbu būs grūti atrast. Piemēram, studējot kino operatora nozari, galvenā problēma rodas tajā, ka Latvijā ir jāiet cauri konkursam, līdz ar to reālu peļņu var saņemt tikai tad, kad raidījums ir palaists noteiktajā mediju kanālā. Būtiski ir saprast, vai šo laika posmu operators varēs izdzīvot bez algas. Ja par šādiem aspektiem neaizdomājas, tad pieredze mēdz būt skarba un grūta. Daļa mediju un žurnālistikas absolventu arī tāpēc izvēlējās strādāt sabiedrisko attiecību sektorā, jo šis atalgojums bija stabilāks. Taču studenti par šādām lietām studiju procesa laikā neaizdomājās, jo piekoptais dzīves stils ir bohēmisks. Vislabāk reālo nākotnes situāciju iezīmē konsultācijas ar izvēlētās jomas pārstāvjiem. Tādā veidā var saprast kāds reāli būs darbs pēc studijām un vai tas atbilst izvirzītajai idejai par to.

Kā Jūs vērtējat izvēlēto un apgūto studiju programmu? Kādas zināšanas un iegūtās prasmes ir bijušas vērtīgākās un noderīgās tieši Jums?

Studiju procesa laikā, kursi lielākoties bija saistīti ar drukas žurnālistiku. Šie kursi nebija manu interešu sarakta pirmajā vietā, bet, kad pienāca laiks izvēles kursiem, tad izvēle krita par labu kino teorijai un eksperimentālajam kino. Interesēja arī mediju vadības kursi, jo tie saistījās ar lielākam sistēmām, nevis viena uz uzņēmuma presi. Līdz ar to visvairāk mani saistīja sistemātikas domāšana par dažādiem procesiem. Šie kursi kalpoja kā ievads nozarei un tās specifikai. Ļoti noderīga bija arī ārvalstu pieredze.

Kā Jūsu izvēlētā studiju programma sasaistās ar Jūsu pašreizējo nodarbošanos? Ar ko šobrīd nodarbojaties?

Šobrīd vadu uzņēmumu, nodrošinu audio un video pakalpojumus. Savā darbībā vairāk pievēršu uzmanību iekšēju produktu radīšanai, kas būtu raidījumu vai dokumentālu fragmentu veidošana. Iegūtā žurnālistikas puse no studiju procesa īpaši nav noderējusi, bet mediju studijas un ievads nozarē bija nepieciešams. Tāpēc arī ir svarīgi saprast savus tālākos mērķus, lai no studijām paņemtu sev nepieciešamo.

Kādiem cilvēkiem, Jūsuprāt, ir piemērota šī studiju programma?

Topošajiem žurnālistikas studentiem ir jābūt zinātkāriem. Ja pretī skrien bars cilvēku, Tev jāskrien pretī un jāsaprot, kāpēc šie cilvēki skrien, kas ir tas galvenais iemesls un par to ir jāpaziņo citiem. Nereti žurnālisti dodas uz vietām, kuras nav ceļojumu aprakstos. Līdz ar gadās palikt bez kameras vai pat dzīvības. Tāpēc ir jābūt dabiskai, patiesai un privātai interesei par notiekošo, nevis tikai tādai, kura saistīta ar darba pienākumu. Tas ir pats pamats šai profesijai.

Ko Jums ir devusi Vidzemes Augstskola?

Vidzemes Augstskola man ir devusi izglītības diplomu, draugus un labu kontaktu loku, kurš paplašinājies ar augstskolas beigšanu. Visvairāk man patika tas, ka Valmiera un augstskola ir tuvu dabai, tāpēc pēc lekcijām varēju mierīgi doties pamakšķerēt vai pastaigā pa mežu.

Ja Jums šobrīd būtu 20 gadi un Jūs noķertu zelta zivtiņu, ko Jūs vēlētos?

Ja es noķertu zelta zivtiņu, ko es vēlētos? Grūti atbildēt, jo dzīvē vienmēr kāda brīdī iestājas apnikums un ir vēlme kaut kam citam pievērsties. Taču šie posmi vienmēr būs, tikai jautājums ir par to, kā ar šiem brīžiem tiek galā. Līdz ar to man nav atbildes uz šo jautājumu.

Kāda ir Jūsu veiksmīgas dienas formula?

Veiksmīga diena ir tad, kad varu agri pamosties, līdz pēcpusdienai paveikt visu ieplānoto un tad atlikušo dienas daļu veiksmīgi izpausties.