Andis Maksimovs

Vidzemes Augstskolas viesdocētājs Andis Maksimovs
Inženierzinātņu fakultāte

Gluži nesen no viena semestra ilgas stažēšanās un mācībām Bufalo universitātē, ASV atgriezies Vidzemes Augstskolas (ViA) viesdocētājs Mg. Sci. Ing. Andis Maksimovs, kurš mācību laikā guvis plašu un vērtīgu pieredzi, ko pārnest un ieviest arī savās lekcijās un darba procesā ViA Inženierzinātņu fakultātē. 

Kas Jūs mudināja pieteikties šīm mācībām?

Projekta piedāvājumu man atsūtīja profesore Sarma Cakula, kura tajā brīdī bija mana maģistra darba vadītāja ViA Kiberdrošības Inženierijas maģistra programmā. Es pieteicos, lai izmantotu iespēju iemācīties ko jaunu un lai vēl labāk prastu nogādāt zināšanas līdz studentiem. Protams, man arī gribējās uzzināt un izmēģināt, kā ir būt studentam ASV - kā ir tur padzīvot, piedzīvot un pārdzīvot.

Kāda bija Jūsu ikdiena ASV?

Ja tā pavisam godīgi - ļoti daudz darba. Lai gan man bija tikai 5 priekšmeti, ar to pietika, lai nodarbinātu mani vismaz 60 - 80 stundas nedēļā jeb katru darba dienu un nereti vienu vai abas brīvdienas. Slodze ir tiešām liela. Runājot ar amerikāņu studentiem izrādījās, ka viņi semestra laikā izvēlās vidēji 3 - 4 studiju kursus, kamēr man bija 5 kursi pilna semestra garumā. Projekta ietvaros divi kursi bija obligāti - EAS 360 Stem Communication un DEE 501 - Foundations of Engineering Education. Pats varēju izvēlēties trīs kursus, tie bija MGS 420/427 - System Security, CSE 501 - Computer Science for Non-Majors un MGS 642 - Information System Auditing. Lai arī darba bija daudz es sakodu zobus, savācu pacietību, atcerējos kāpēc es atbraucu un darīju.

Tam visam pa vidu paspēju palīdzēt arī citiem latviešu kolēģiem un citiem ASV studentiem, vienā kursā kļūstot par neoficiālu docētāja asistentu, jo kaut kā diezgan labi sapratu, kas jādara. Ar sevi varu lepoties, jo, neņemot vērā lielo slodzi, iekļuvu teicamniekos un visos kursos saņēmu vērtējumu A. Pēdējo darbu nodevu vien divas dienas pirms izlidošanas atpakaļ.

Ko visvairāk novērtējāt šajās mācībās?

Būtiskākais ieguvums bija laika menedžmenta pieredze, kad darba ir ļoti daudz un viss jāpaspēj, pretējā gadījumā vērtējums būs nulle. Termiņi parasti bija galējie, tikai retos gadījumos varēja sarunāt mazu termiņa pagarinājumu. Liels ieguvums bija iespēja iejusties studenta ādā un darīt visu, ko viņi. Tā jau saka - lai izaugtu par labu vadītāju, vajag arī pastrādāt kā darbiniekam (smejas). 

Kā vērtējat ASV izglītību salīdzinājumā ar Latvijas izglītību?

Šeit ir būtiskas atšķirības pieejā. Piemēram, Bufalo universitātē vien ir ap 30 000 studentu, līdz ar to, viņi var atļauties veidot studentu izvēlēto priekšmetu studijas. Tas ir - studenti izvēlās no saraksta vēlamos kursus, piesakās un tos arī apmeklē. Ja kurss netiek nokomplektēts, tad vienmēr ir citas iespējas. Pirmā septembra nedēļa ir tā sauktā "brīvo krēslu" nedēļa. Var staigāt apkārt pa lekcijām un skatīties kas patīk, lai varētu mainīt savu izvēli.

Atšķirība ir tā, ka studenti šeit ir augsti motivēti mācīties un studijas arī pabeigt, jo to ļoti ietekmē fakts, ka izglītība ir dārga. Četri gadi bakalaura studiju programmā kopumā izmaksā ap 120 000-150 000 ASV dolārus. Paši Amerikāņi par to nav sajūsmā.

Latvijas gadījumā mums studentu nav tik daudz, lai varētu tādu mācību pieeju organizēt, turklāt, es uzskatu, ka ir lietas, kur augstskolām ir jāsadarbojas. Piemēram,  Bufalo demonstrēja lielisku sadarbību ar vairākām citām augstskolām kiberdrošības un IT drošības jomā. Es uzskatu, ka to varētu arī vairāk izmantot Latvijā. 

Vai ir kas tāds, ko pēc atgriešanās mainīsiet savās lekcijās?

O, jā! Vispirms sākšu ar detalizētāka kursa apraksta izstrādi, tad plānoju mainīt teorētisko nodarbību uzbūvi, bet ar laiku pāriet uz studentu centrētu mācīšanu. Noteikti vēlos ieviest arī modernākus risinājumus prezentācijās. Turklāt plānoju, ne vien mainīt nodarbību uzbūvi, bet arī potenciāli izstrādāt vēl pāris studiju kursus. Noteikti gribētu pastāstīt arī pārējiem ViA lektoriem par šo pieredzi un mudināt pieteikties šajā programmā.