Kas ietekmēja Jūsu izvēli uzsākt studijas Vidzemes Augstskolā?
Manuprāt, tūrisms ir tas, ko es vislabāk pārzinu un protu, jau no pašas mazotnes. Mērķtiecīgi gāju uz to jau no pamatskolas laika. Vidusskolā vairāk liku uzsvaru uz mācību priekšmetiem, kuriem bija saistība ar nākotnes izvēlēto profesiju. Skaidri zināju, ka studēšu kādā no tūrisma programmām. Jautājums pat par to, kur tieši studēt, bija lieks, jo mamma - Aivita Heniņa, kura bija ilggadēja Ogres tūrisma informācijas centra vadītāja un „Gada cilvēks tūrismā 2009 kategorijā Tūrisma informācijas centra vadītājs”, studēja Vidzemes Augstskolā un daudzi viņas tā laika kolēģi bija pasniedzēji. Līdz ar to, viņi bija ne tikai teorētiķi, bet arī praktiķi savā nozarē. Kā arī ar daudziem jau biju pazīstama, jo tūrismā darbojos pastarpināti, piepalīdzot mammai viņas ikdienas darba gaitās.
Ko, Jūsuprāt, ir svarīgi ņemt vērā, pieņemot īsto lēmumu – kādā nozarē darboties nākotnē? Kam Jūs ieteiktu pievērst uzmanību tiem, kas plāno pieņemt lēmumu par studiju uzsākšanu?
Ne visi gadījumi ir tādi kā manējais, kad skaidri ir zināms tas, ko darīšu nākotnē. Lielākoties, tas ir ļoti reti. Tiem, kas domā par studijām tūrisma un viesmīlības nozarē un mācās vēl 9. klasē, iesaku - vispirms izmēģināt spēkus vidējās profesionālās mācību iestādēs, kur apgūst līdzīgas profesijas, tā pārliecinoties, vai tiešām izvēle ir pareizā. Tiaki tad iesaku turpināt mācības nozares apguvē kādā augstskolā. Tiem, kas mācās vidusskolā – jāizvērtē ne tikai savas prasmes, varēšana un zināšanas, bet arī sevi, savas rakstura īpašības, par prioritāti noliekot cilvēkmīlestības kritēriju. Lai strādātu tūrisma nozarē, ir jābūt ārkārtīgi spēcīgai, neizsīkstošai un nenogurstošai cilvēkmīlestībai. Ir jāmīl cilvēki naktīs, sestdienās, svētdienās un svētku dienās. Ir jāmīl cilvēki, kad viņiem sāp zobs vai, kad omītei ir nelāgi ar veselību. Tas patiesi nevienu neinteresēs un ir jāprot tam “stāvēt pāri”. Šī nudien ir nozare, kurā smaids, cilvēcība, atvērtība, pozitīvs skatījums uz lietām, ir milzīga vērtība un tam ir jānāk no sirds. Klienti ir jūtīgi un ļoti vērīgi. Ja šīs mīlestības nav, vai nav vēlme ziedoties tūrisma profesijai, tad ir jāmeklē kāda cita nozare, kurā vēlētos strādāt.
Kā Jūs vērtējat izvēlēto un apgūto studiju programmu? Kādas zināšanas un iegūtās prasmes ir bijušas vērtīgākās un noderīgās tieši Jums?
Es ārkārtīgi lepojos, ka esmu absolvējusi Vidzemes Augstskolu! Tieši Vidzemes Augstskolu un nevienu citu. Un tieši programmu „Tūrisma organizācija un vadība” un nevienu citu. Augstskola ir spējusi sevi parādīt no vislabākās puses, veidojot ne tikai pozitīvu, konkurētspējīgu tēlu, bet arī pierādīt sevi, noturot augstu izglītības kvalitātes līmeni, ko demonstrē daudzi nozarē strādājoši profesionāļi visā pasaulē, kuri ir absolvējuši augstskolu.
Liels nopelns pienākās brīnišķīgajiem pasniedzējiem, kas ir savas jomas speciālisti, entuziasti un ar nerimstīgu vēlmi izglītoties. Un noteikti ir svarīgi tas, ka pasniedzēji ir praktiķi nevis teorētiķi. Līdz ar to, viņi ir ar reālu pieredzi un spēju dalīties ar personīgajiem stāstiem no kuriem studenti var mācīties un ņemt piemēru. Katra apmeklētā lekcija man personīgi bija kā jauna pieredze, ko vēlāk varu pielietot savā praksē. Iesaku apmeklēt arī dažādu nozaru ekspertu vieslekcijas, ko rīko Vidzemes Augstskola. Liela vērtība ir prakses un studiju iespējas ārzemēs. Sava laikā, izmantoju ikvienu iespēju, ko augstskola piedāvāja. Toreiz tik ļoti vēl neapzinājos, cik svarīgi, tas bija manai personības attīstībai. Sākot ar praktiskām un pragmatiskām lietām – valodu zināšanas, dzīvošana citā valstī, beidzot ar tādām lietām, kā spēja pieņemt citādo, mācīties toleranci, iecietību, kas tagad noder ikdienas gaitās ik uz soļa.
Kā Jūsu izvēlētā studiju programma sasaistās ar Jūsu pašreizējo nodarbošanos? Ar ko šobrīd nodarbojaties?
Man nodarbošanās vistiešākaja veidā saistās ar izvēlēto studiju programmu. Kopā ar biznesa partneri esmu nodibinājusi un vadu SIA „Travel Studio & Boutique”, kuram ir divas firmas zīmes – „Baltic Travel Studio & Boutique” un „Ceļo ar stilu”. Atklāšanas stadijā ir trešā firmas zīme – „Dark Tourism Tours”. Mūsu uzņēmums ir jauna koncepta ceļojuma aģentūra Latvijā, kas nodarbojās ar ienākošā un izejošā tūrisma piedāvājumu, to “ietērpjot” nestandarta risinājumos, no kuriem populārākie ir nezināmā galamērķa, jeb pārsteiguma tūres ar dzīvniekiem draudzīgi ceļojumi, tekstila tūres, ekskursijas skolēniem, pop-up tūres, kas ir konkrētā laikā un ierobežotā skaitā veidotas ekskursijas, pasākumi un jaunas pieredzes, ko organizējam, lai redzētu, izpētītu un izzinātu ko jaunu ārpus parastajām tūristu takām vai ierasti organizētiem pasākumiem, u.c. Šogad atzīmējām uzņēmuma piekto gadadienu un esam uzsākuši jauno, sesto, sezonu.
Kādiem cilvēkiem (raksturs, aizraušanās, intereses), Jūsuprāt, ir piemērota šī studiju programma?
Kā jau iepriekš minēju, tādiem, kas mīl cilvēkus. Radošam, ar spēju domāt uz priekšu, jo ir jāspēj radīt ne tikai nākotnes piedāvājums, bet jāprot arī radīt nākotnes pieprasījumus. Ir jābūt dinamiskam, izaicinājumu mīlošam, punktuālam un elastīgam cilvēkam. Aizrautība, līderība, entuziasms, harizma, uzņēmība, neatlaidība, spēja krist un celties, uzticība un uzticamība, lojalitāte, vērīgums, sīkumainība, jo tieši mazajās detaļās slēpjas lielās lietas, ar domāšanu uz nākotni un ilgtspēju – šīs visas īpašības ir nepieciešamas. Jāpiemīt spējai būt objektīvam un kritiskam. Protams, jābūt interesei ģeogrāfijas, vēstures, kultūras, dabas, sporta, mākslas u.c. nozarēs. Jo vairāk valodas apgūtas, jo lielāka priekšrocība. Jābūt erudītam, ar plašu redzesloku un ieinteresētam izzināt ko jaunu. Nepietiks tikai ar vēlmi ceļot. Ceļošana, lielākoties ir sekundāra lieta, kurai nākotnes darbos visbiežāk ir izzinošs raksturs vai saistība ar komandējumiem darba jautājumu risināšanā. Ceļošana ar mērķi atpūsties, ir nosacīts jēdziens.
Ģimenei ir jāpieņem Jūsu darbošanās nozarē un „jātur” jums līdzi. Darbs maiņās, naktīs, brīvdienās un svētku dienās. Piemēram, viesmīļi, viesnīcu administratori un, protams, vidējā vai augstākā līmeņa vadītāji, no tā neizbēgs. Jābūt gataviem, piemēram, uz zvaniem naktīs no klientiem, kas devušies uz ārzemēm un miegu traucē moskīti, piemēram, ceļojuma aģenti. Var gadīties komandējumi, ilgstošas prombūtnes, ja esi grupu vadītājs. No profesijas “garoziņas” diemžēl cieš arī ģimene, attiecības un to ir jāprot sabalansēt. Tāpat, manuprāt, ir svarīgi būt mierā un harmonijā ar sevi, jo tikai tad, cilvēks ir patiesi gatavs mīlēt citus cilvēkus un darīt savu darbiņu pilnvērtīgi, darot to, ko mīl un mīlot to, ko dara.